
Buzánszky Jenő Újdombóváron született 1925. május 4-én. A Nemzet Sportolója címmel kitüntetett 49-szeres magyar válogatott labdarúgó, az Aranycsapat hátvédje. Az Aranycsapat alaptizenegyének egyetlen olyan játékosa, akit vidéki klubból válogattak be katonai szolgálata alatt.
A labdarúgásban 1947-ben még csatárként mutatkozott be, minden bizonnyal nem is rosszul: fél idény alatt 10 gólt rúgott. Mivel a csapatában lévő jobbhátvédek kiöregedtek, így edzője őt helyezte át erre a posztra. Eleinte nem örült ennek a hírnek, később azonban bebizonyosodott, hogy csodákra képes ezen a pozíción, tulajdonképpen ennek hála tett szert hírnévre. Hátvédként is gyakran tört előre, az ellentámadásokból is kivette a részét.
Az 1950-es és az 1956-os évek közt 49 alkalommal szerepelt a válogatottban. Tagja volt az olimpiai győztes csapatnak Helsinkiben 1952-ben, amikor az Aranycsapat a döntőben Jugoszláviát 2-0-ra legyőzte, így olimpiai bajnokká váltak.
1953-ban is játszott Londonban, Angliában, azon a legendás mérkőzésen, amelyen a magyar labdarúgó-válogatott legyőzte a kontinentális európai csapat ellen hazai pályán 90 éve veretlen Angliát. A barátságos mérkőzés eredménye 6:3 lett, az “évszázad mérkőzésének” titulált meccs igazán fontos az Aranycsapat történelmében.
Ezeken a mérkőzéseken felül az 1954-es világbajnokságon pályára lépő csapat tagja is volt, ahol az Aranycsapatnak a berni döntőben ezüstérmet sikerült szereznie.
Labdarúgó pályafutását követően edzővé vált, a Testnevelési Főiskolán szerzett diplomát 1964-ben, szakedzői tagozaton. Az 1960-as és az 1972-es évek között volt edző, többek között a Dorogi Bányász és az Esztergomi Vasas csapatokat is edzette.
Az edzős éveket követően a Komárom-Esztergom megyei Labdarúgó-szövetség alelnöke, később elnöke lett. Aktívan támogatta a magyar futballt, számos sporteseményen vett részt. A 2010-es év óta a dorogi stadion az ő nevét viseli, tehát a stadion neve Buzánszky Jenő Stadion. Az Aranycsapat tagja hosszabb ideig betegeskedett, mígnem 2014 decemberében megműtötték. Állapota napokig kritikus volt. Az orvosok még egy műtétet végrehajtottak, azonban a legenda életét nem sikerült megmenteni, így az Aranycsapat utolsó tagjaként 2015-ben elhunyt.